sobota, 27 kwietnia 2024

Warto przeczytać

Zima coraz bliżej - czy to już czas na opony zimowe?

Zima zbliża się wielkimi krokami. Temperatura za oknem ewidentnie spada ku zeru stopni, a rano coraz trudniej jest złapać za lodowatą kierownicę samochodu. Spora liczba kierowców zdecydowała się na montaż opon wielosezonowych, ale nadal na polskich drogach dominują kierowcy wybierający opony sezonowe letnie i zimowe. Czy w takim razie jest to już odpowiedni czas na wymianę opon z letnich na zimowe? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.


Co to są opony zimowe?
Opony zimowe to taki typ ogumienia, które pozwala kierowcy na bezpieczne poruszanie się w zimowych warunkach. Ich mieszanka jest odporna na niskie temperatury, nierzadko spadające poniżej zera stopni. Dodatkowo posiadają bieżnik, z licznymi nacięciami na jego powierzchni, który wgryza się w nawierzchnię i zapewnia lepszą przyczepność zwłaszcza na śniegu. Opony zimowe wyróżniają się również specjalną mieszanką gumy, która jest bogata w krzemionkę zapewniającą jej elastyczność i odporność na niskie temperatury. To właśnie dlatego ten typ opon gwarantuje doskonałe tarcie pomiędzy bieżnikiem a nawierzchnią po której się poruszamy. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem ogumienia zimowego, ale nie wiesz na co zwrócić uwagę aby być pewnym, że nabyłeś tego typu opony, to zwróć uwagę na ich ścianę boczną, na której zazwyczaj znajdziesz płatek śniegu otoczony trzema szczytami górskimi. Jest to tak zwany symbol 3PMSF, który informuje, że dana opona posiada właściwości zimowe. Oczywiście ogumienie wielosezonowe również posiada takie oznaczenie, ale ze względu na uboższą mieszankę bieżnika w między innymi krzemionkę, nie oferuje tak dobrych właściwości zimą jak typowe opony zimowe.


Jakie opony zimowe są polecane?

Powyższe pytanie jest bardzo często zadawane przez kierowców, którzy nie orientują się w nowinkach rynkowych, a opony są przez nich kupowane raz na kilka lat. W końcu na rynku znajdziesz wiele rozmiarów, w których występuje masa zróżnicowanych modeli opon, jednych droższych, innych tańszych. Przykładem są opony zimowe 225/45 R17, które są bardzo popularne na naszym rynku motoryzacyjnym.  Wśród nich możesz znaleźć zarówno najdroższe modele opon klasy premium jak np. opony Continental, Bridgestone, czy też opony Goodyear, jak również opony z segmentu medium czy budżetowego. Stąd też nie da się jednoznacznie powiedzieć które opony są najlepsze. To wszystko zależy od preferencji kierowcy, jego stylu jazdy oraz możliwości budżetu domowego. Oczywiście najlepsze jakościowo są opony klasy premium, ale warto również spojrzeć na inne marki opon, które z roku na rok zyskują na popularności. Przykładem są np. opony Kumho. Jest to bardzo ciekawa marka opon, która oferuje doskonały stosunek ceny do jakości.


Kiedy są najlepsze oferty na opony zimowe?

Kierowcy bardzo często zastanawiają się kiedy właściwie najbardziej opłaca się zakupić opony zimowe. Większość z nich decyduje się na poszukiwania nowych opon dopiero gdy temperatura zaczyna spadać ku 0 stopni. Niestety, nie jest to najlepszy moment na zakup opon, ponieważ w takim okresie w hurtowniach i sklepach jest wzmożony ruch, asortymentu powoli brakuje, a ceny też nie należą do najniższych. Zdecydowanie lepiej jest zakupić opony zimowe kilka tygodni przed zapowiadanymi przymrozkami i spadkiem temperatury. Wtedy też można liczyć na szeroką dostępność opon w ofertach sklepów, oraz na dobre ceny. Dodatkowo, gdy decydujesz się na zakup opon zimowych na ostatni moment, to istnieje dość spore ryzyko opóźnień w dostawie przez firmy kurierskie. Nic dziwnego – one wtedy też mają „małe piekiełko” w dostawach i naprawdę nieraz opóźnienia w dostawach przyprawiają kierowców o ból głowy. Szczególnie gdy na aucie masz założone opony zimowe, a za oknem zaczyna padać śnieg… Warto czekać na ostatni moment?

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.