sobota, 27 kwietnia 2024

Warto przeczytać

Czy warto ubezpieczyć hulajnogę elektryczną?

Szybsze od spaceru i mniej męczące od jazdy rowerem. Hulajnogi elektryczne stają się niezwykle popularnym środkiem lokomocji. Niestety wraz z większą liczbą hulajnóg na ścieżkach rowerowych, rośnie liczba wypadków. Jak się przed tym zabezpieczyć?


Podczas użytkowania hulajnogi elektrycznej warto wziąć pod uwagę dwa aspekty. Pierwszym jest ryzyko kolizji, w efekcie której mogą ucierpieć zarówno kierujący, jak i inni uczestnicy ruchu. Drugą kwestią jest wartość samego pojazdu, który może ulec uszkodzeniu czy kradzieży. Dlatego, decydując się na zakup nowego środku transportu warto, zaopatrzyć się także w ubezpieczenie hulajnogi. Możesz być zdziwiony – polisa? W dodatku na hulajnogę? Owszem tak! Zobacz, jak praktyczne i tanie jest to rozwiązanie.


Ryzyko wypadków na hulajnodze to nie przelewki!

Z roku na rok przybywa zarówno posiadaczy, jak i użytkowników korzystających m.in. z hulajnóg miejskich. Zamiana auta na ten bardziej kompaktowy sprzęt cieszy -  w końcu są bardziej przyjazne dla środowiska. Niestety wraz ze zwiększeniem ruchu hulajnóg, przybywa również kolizji z ich udziałem. Według danych Komendy Głównej Policji w 2022 roku doszło do 424 wypadków, w których zginęły 3 osoby, a 421 zostało rannych (w tym 155 ciężko). W przypadku 272 z tych zdarzeń winą obarczeni zostali kierowcy jednośladów. Co więcej, statystyki z USA i Finlandii dowodzą, że w przeliczeniu na przejechane kilometry, hulajnoga elektryczna jest wręcz najbardziej niebezpiecznym środkiem transportu!(1)

Tak niekorzystne dla hulajnóg elektrycznych statystki wynikają w sporej mierze z tego, że poruszanie się tymi pojazdami jest tylko w minimalnym stopniu regulowane przez prawo. Przepisy, które nakazują użytkownikom hulajnóg poruszanie się ścieżkami rowerowymi oraz pozostałe obowiązki, weszły w życie dopiero w maju 2021 roku. 

Obecnie w prawie o ruchu drogowym możemy przeczytać m.in., że z hulajnóg elektrycznych mogą korzystać osoby od 10. roku życia (młodsze dzieci nie mogą jeździć na hulajnogach elektrycznych po drogach publicznych, nawet pod opieką dorosłych). W przypadku osób niepełnoletnich niezbędne są uprawnienia tożsame z tymi do jazdy rowerem, czyli karta rowerowa. Po ścieżkach użytkownicy hulajnóg mogą jeździć z maksymalną prędkością 20 km/h, natomiast na jezdni do 30 km/h. (2)

O dodatkowe obowiązki względem użytkowników hulajnóg elektrycznych stara się już Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC), która apeluje o obligatoryjne kaski, zakaz korzystania z telefonu podczas jazdy, zakaz jazdy z pasażerem czy też wprowadzenie ograniczników prędkości w pojazdach. Dziś w kasku trzeba jeździć na hulajnodze m.in. w Danii, Grecji, Hiszpanii, czy Francji. Zwłaszcza w tym ostatnim kraju swego czasu odnotowano fatalne statystyki wypadków. W 2021 roku we Francji w wyniku wypadków hulajnóg elektrycznych zginęły 24 osoby. (3)


Nie narażaj się na straty - koszty leczenia i koszty naprawy hulajnogi elektrycznej

Podstawową formą ochrony przed kolizjami na hulajnodze jest oczywiście bezpieczna i odpowiedzialna jazda. Nikt z nas nie jest jednak nieomylny, dlatego wraz z zakupem pojazdu warto zaopatrzyć się również w ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia OC, AC i NNW kierowanego dla posiadaczy samochodu, jest to forma ochrony zarówno kierowcy, jak i jego pojazdu.

Zacznijmy od ubezpieczenia NNW i kosztów leczenia w przypadku uszczerbku na zdrowiu. Na przejażdżkę najlepiej zabrać kask i ochraniacze, ale o ile kask może uratować życie, o tyle ochraniacze zabezpieczą nas co najwyżej przed bolesnymi otarciami. Hulajnogi elektryczne mają różne konstrukcje, ale nawet z pozoru najmniej groźne kolizje z ich udziałem mogą skutkować złamaniem. A jeśli pechowo dojdzie do złamania nadgarstka, oprócz operacji czeka Cię także żmudna rehabilitacja, żeby odzyskać pełną sprawność. To oczywiście wiąże się z kosztami, które w przypadku leczenia prywatnego mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Warto zatem zadbać o odpowiednie ubezpieczenie hulajnogi, które zabezpieczy również jej użytkownika.

Naprawa hulajnogi to również złożona sprawa. O ile bowiem za naprawę manetki czy błotnika zapłacimy około 100 zł, tak wymiana uszkodzonej baterii to już koszt od 400 do ponad 1000 zł. Jeśli ucierpią kluczowe dla pojazdu elementy, jak mechanizm składania czy układ elektryczny, często naprawa jest niemal równie kosztowna co zakup nowego modelu.


Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej?

Z przedstawionych wcześniej powodów warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie hulajnogi. Może Cię ono skutecznie zabezpieczyć na różne scenariusze. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują różne zakresy ochrony, ale także mają różne wymagania względem właścicieli pojazdów. Dobre ubezpieczenie hulajnogi powinno obejmować zarówno kwestie związane z uszczerbkiem na zdrowiu użytkownika, innych poszkodowanych w kolizji, jak i ochronę samego sprzętu.

Jeśli często zostawiasz swój pojazd w miejscach publicznych, kluczowe będzie również ubezpieczenie hulajnogi od kradzieży. Pamiętaj jednak, że sam zapis o takiej formie ochrony to nie wszystko, ponieważ bacznie trzeba wówczas sprawdzić, jakie rodzaje zabezpieczeń do hulajnogi są wymagane przez ubezpieczyciela. Firmy ubezpieczeniowe nie wezmą odpowiedzialności za pojazd pozostawiony na chodniku bez żadnego zabezpieczenia.


Źródła:

(1) https://e.autokult.pl/wypadki-na-elektrycznych-hulajnogach-jest-ich-wiecej-niz-mozna-bylo-sadzic,6881645567392672a

(2) https://mazowiecka.policja.gov.pl/ra/aktualnosci/aktualnosci/79202,Hulajnogi-elektryczne-Policja-przypomina-obowiazujace-przepisy.html

(3) https://moto.rp.pl/dwa-kolka/art38192921-po-pladze-wypadkow-na-e-hulajnogach-szykuje-sie-zmiana-przepisow

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.